Gdy byłam dzieckiem kapusta z grochem była moją ulubioną potrawą wigilijną. Najlepsza gotowała babcia Józia i po niej już nikomu nie udało się zaczarować mnie smakiem tej potrawy. Teraz po kilkudziesięciu latach spróbowałam odtworzyć ulubiony smak z dzieciństwa.
Kapusta z grochem jest lekko kwaśna, z wyczuwalnym smakiem grochu, gęsta i rozpływająca się w ustach.
Podaje się ją na na ciepło, posypaną majerankiem lub słodką papryką wraz z pieczywem.
Składniki:
- 30 dkg kapusty kiszonej
- 30 dkg białej kapusty
- 1 szklanka grochu łuskanego (w połówkach)
- 3 duże ziemniaki
- 2 duże cebule
- 1 łyżka oleju do smażenia cebuli
- 4 liście laurowe
- 1 łyżeczka kminku
- 2 łyżeczki majeranku
- sól, pieprz ziołowy do smaku
Przygotowanie:
- Groch zalać wodą i moczyć kilka godzin, najlepiej całą noc.
- Odlać wodę z namaczania, gotować groch w niewielkiej ilości świeżej wody. Groch gotować na wolnym ogniu, sukcesywnie uzupełniając wodę, która odparowała z garnka. Podczas gotowania grochu nie nakrywam garnka pokrywką (groch łatwo kipi), stąd potrzeba uzupełniania wody.
- Gdy groch będzie miękki (ale nie bardzo miękki) dodać łyżeczkę soli tzn tyle, aby woda była lekko słona.
- Kapustę kiszoną mocno odcisnąć na sicie, aby pozbyć się nadmiaru soku. Jeśli kapusta jest mocno kwaśna, przepłukać ją kilkoma szklankami zimnej wody i ponownie odcisnąć. Następnie pokroić drobno na desce.
- Białą kapustę poszatkować jak najcieniej.
- Obie kapusty przełożyć do garnka o grubym dnie, dodać liście laurowe i kminek oraz wodę w ilości takiej, żeby minimalnie zakryła kapustę.
- Kapustę gotować pod przykryciem, na wolnym ogniu, uzupełniając wodę jeśli odparuje (wody dolewać tylko do poziomu kapusty).
- Ziemniaki obrać, drobno pokroić, ugotować w małej ilości osolonej wody. Gdy będę miękkie, odcedzić i ugnieść tłuczkiem na gładką masę.
- Gdy kapusta i groch będą bardzo miękkie, w jednym garnku połączyć kapustę, ugniecione ziemniaki i groch. Gotować na bardzo wolnym ogniu pod przykryciem.
- Cebulę pokroić drobno, podsmażyć na patelni z dodatkiem oleju i lekko posolić, a następnie dodać do garnka z pozostałymi składnikami potrawy.
- Kapustę z grochem gotować jeszcze ok. 30 minut, na wolnym ogniu pod przykryciem często mieszając. Wszystkie składniki potrawy powinny dokładnie się połączyć, a groch w większości rozpaść, tworząc potrawę o konsystencji gęstego puree.
- Po zakończeniu gotowania przyprawić solą, pieprzem ziołowym i majerankiem.
- Lepiej przyprawiać potrawę, gdy będzie lekko ciepła ale nie gorąca, ponieważ można dodać zbyt dużo przypraw, zwłaszcza soli.
- Kapusta z grochem najlepiej smakuje dzień po ugotowaniu, gdy wszystkie składniki dokładnie się połączą.
Smacznego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz