Lubicie jeść? Ja bardzo;) nie chodzi o obżarstwo, ale o przyjemność z pysznego jedzenia. Jeśli tylko się da zmniejszam kaloryczność potraw, aby nie mieć wyrzutów sumienia;) Dzisiejszy przepis gdyby nie był, to dodałabym masło, kajzerki i byłoby pysznie.
Pasztet z kurczaka wg poniższego przepisu zdecydowanie odchudziłam - dodałam tylko łyżkę oleju i nie dodałam węglowodanów. Aby pasztet nie był zbyt suchy, dodałam bulionu drobiowego.
Jeżeli nie chcecie w Święta liczyć kalorii, odchudzajcie swoje potrawy, a później zjedzcie porcję pierogów lub makowca;)
Dietetyczny pasztet z kurczaka z dodatkiem sosu chrzanowego z żurawiną
Składniki:
|
- 4 uda z kurczaka, 1 podwójna pierś z kurczaka - mięso po ugotowaniu i oddzieleniu od kości ważyło łącznie - 1,30 kg
- 0,5 kg pieczarek
- 3 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 2 duże marchewki
- 2 pietruszki
- 1/4 bulwy selera
- 2 duże jajka
- 3 liście laurowe
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 10 ziarenek czarnego pieprzu
- ok. 1 szklanki bulionu z kurczaka
- sól, pieprz czarny świeżo mielony, pieprz ziołowy, ewentualnie papryka słodka w proszku, mielona kolendra - ilości przypraw nie podaję, zależy od smaku kucharza
- Mięso należy ugotować do miękkości, w tym celu zagotować osoloną wodę z dodatkiem liści laurowych, ziaren pieprzu i ziela angielskiego.
- Uwaga! Do wrzącej wody włożyć udka i pierś kurczaka oraz marchewki, pietruszki i selera - gotować na wolnym ogniu do miękkości. Mięso i warzywa powinny być miękkie, ale nie rozgotowane.
- Mięso i warzywa wyjąć na sito do wystygnięcia. Powstały bulion pozostawić do dalszego wykorzystania.
- Pieczarki umyć, pokroić na ćwiartki, podsmażyć na patelni na łyżce oleju, nastepnie dodać pokrojone cebule. Ze względu na małą ilość tłuszczu, aby grzyby i cebula były miękkie należy dodać 1/2 szklanki wody i delikatnie posolić.
- Gdy woda prawie odparuje dodać pokrojony czosnek i jeszcze chwilę smażyć, a następnie zawartość patelni wystudzić.
- Wystudzone mięso oddzielić od kości, pokroić na mniejsze kawałki. Mięso, warzywa, pieczarki, cebulę, zmielić w maszynce do mięsa.
- Do masy pasztetowej dodać jajka, dokładnie wymieszać. Prawdopodobnie masa pasztetowa będzie zbyt sucha i nie da się z łatwościa wyrabiać łyżką. Należy dodać ok. 1 szklanki schłodzonego bulionu, powstałego podczas gotowania mięsa kurczaka. Jeśli zajdzie potrzeba dodać więcej.
- Masę pasztetową doprawić do smaku solą, pieprzem i ewentualnie (wedle upodobań) papryką, kolendrą i bardzo dokładnie wymieszać.
- Masę pasztetową przełożyć do foremek wysmarowanych tłuszczem (olej, masło) i posypanych bułką tartą.
- Przed pieczeniem powierzchnię pasztetu posmarować olejem, aby nie wysychała i ładnie się zrumieniła.
- Pasztet piec w temperaturze 180 stopni, ok. 1 godzinę. Czas pieczenia zależy od wielkości i wysokości foremek, w jakich jest pieczony pasztet. W małych, wąskich foremkach pasztet jest upieczony po 40 minutach, mój pasztet pieczony w dużej i wysokiej foremce potrzebował do upieczenia 1 godz. i 20 minut.
- Pasztet jest upieczony, gdy jego powierzchnia jest mocno zrumieniona.
- Po upieczeniu, pozostawić pasztet do całkowitego wystygnięcia, a następnie wyjąć z foremek.
Wygląda bardzo apetycznie ;)
OdpowiedzUsuń